Algio Griškevičiaus kūryba pristatoma grupinėje parodoje Bronkso meno muziejuje

algis-griskevicius-raketa-74788918

Algio Griškevičiaus kūriniai kovo 27 d. – rugsėjo 1 d. bus eksponuojami grupinėje parodoje Useless: Machines for Dreaming, Thinking and Seeing (liet. Bevertiškumas: matymo, mąstymo ir svajų mašinos), Bronkso meno muziejuje Niujorke (Bronx Museum of the Arts), parodos kuratorius – Gerardo Mosquera. Šis kuratorius 2016 m. spalio mėnesį plačiai susipažino su A. Griškevičiaus kūryba Kauno fotografijos galerijos rezidencijos metu.  G. Mosquera – ilgametis Photo Espana festivalio direktorius, buvęs Niujorko New Museum of Contemporary Art kuratorius, vienas Havanos bienalės steigėjų. Žemiau pateiktas parodos pranešimo spaudai vertimas į lietuvių kalbą.

Tarp filosofų ir rašytojų gyvuoja ilga tradicija tarti pagiriamąjį žodį nenaudingumui (angl. uselessness), kuris pabrėžia veiklas ir kūrimą be aiškių funkcinių tikslų. Vienas iš jų buvo Aristotelis, kuris tvirtino, kad žinios yra vertingos pačios savaime, o ne dėl praktinės naudos – teiginys šiandien dažnai pamirštamas. Todėl bevertiškumo gyrimas tapo atsaku materialistinėms vertybėms, propaguojamoms kapitalistinės visuomenės, susilaukiančioms kritikos dėl moralinių ir dvasinių vertybių stygiaus.

Kadangi mašinas yra įprasta asocijuoti su praktinių užduočių išpildymu, meno funkcinė nepriklausomybė yra ypatingai pabrėžiama, kai menininkai kuria ar reprezentuoja mašinas. Galime rasti puikių nenaudingų meno mašinų pavyzdžių Jean Tinguely darbuose, kurių vienintelis tikslas yra sunaikinti save; arba Wim Delvoye siekyje sukurti technologiškai pažangias mašinas vieninteliam tikslui – ekskrementų gamybai. Jie yra dvigubai nenaudingi kaip: meno kūrinai ir meno kūrinių gamintojai.

Kaip reakcija į utilitarizmą ir pelną besikoncentruojančius laikus Useless: Machines for Dreaming, Thinking and Seeing (liet. Bevertiškumas: matymo, mąstymo ir svajų mašinos) pristatys menininkų sukurtų smalsių mašinų rinktinę, skirtą sudrumsti sapnus, jausmus, kritinį mąstymą ir ironiją; pamatyti tai, ko mikroskopai, teleskopai ir kartografija negali parodyti; skrydžiams be pakilimų; kitaip tariant, skirtų daryti neįmanoma. Tai yra kelios meno panaudojimo galimybės.

Parodoje pristatomi menininkai: Alfonso, Wim Delvoye, Juan Downey, Peter Fischli & David Weiss, Algis Griškevičius, Rebecca Horn, José Iraola, William Kentridge, Arnaldo Morales, Roxy Paine, Adriana Salazar, Shyu Ruey-Shiann, Johanna Unzueta, Simón Vega ir Stefana McClure. Parodos Bevertiškumas: matymo, mąstymo ir svajų mašinos kuratorius Gerardo Mosquera.

A. Griškevičiaus dalyvavimą parodoje remia UPS Lietuva, Lietuvos kultūros taryba.

Algio Griškevičiaus kūryba pristatoma grupinėje parodoje Bronkso meno muziejujeAdmin