Šiuolaikinio meno festivalio „Kaunas mene” paroda

Giorgi Magharadze by Nana Giglemiani

Kauno fotografijos galerijoje (Vilniaus g. 2, Kaunas) rugsėjo mėn. 24 d. 17 val. vyks VII kartą rengiamo tarptautinio šiuolaikinio meno festivalio KAUNAS MENE parodos atidarymas, kurios programoje – menininko iš Gruzijos Giorgi Maghradze, taip pat menininko iš Pietų Korėjos Kyoung-Jae Cho bei Taivano menininkų Chen I-Chun ir Hsu Chia-Wei kūriniai.

7-ojo festivalio „Kaunas mene“ esminis tikslas, per šiuolaikinių menininkų kūrybą pažvelgti ne vien į globalėjančio pasaulio atveriamas naujas kultūrinio bendradarbiavimo galimybes, bet parodyti visuomenei, kaip kultūros atstovai reaguoja, kaip mąsto šiandienos aktualiomis ekologijos, politinio gyvenimo, žmogaus teisių temomis. Todėl šio festivalio programoje projektai kalbantys apie aktualius socialinius, politinius, ekonominius, gamtos išsaugojimo, istorinės atminties, menininko, kaip šiuolaikinės kultūros atstovo, santykio su visuomene, aspektus.

Pirmą kartą festivalyje „Kaunas mene“ tokia plati menininkų (šalių) geografija suteiks galimybes plačiam minėtų aspektų ir kultūrų pažinimui.

Chen I-Chun ir Hsu Chia-Wei (Taivanas) yra vieni ryškiausių savo šalies jaunųjų videomenininkų, išsiskiriantys tuo, kad kūrybos pagrindu pasirinko savo šalies istoriją, kultūrą, tradicijas, papročius ir sujungė su asmeninėmis patirtimis.

Bendradarbiaudami su Taipėjuje veikiančia „Liang Gallery“, „Kaunas mene“ organizatoriai kviečia pažinti šiuolaikinį Taivano meną, dar menkai žinomą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

„Šiandienos Taivane viena populiariausių meno formų yra videomenas. Festivalyje bus pristatyta Chen I-Chun videokūrinių serija „Keturi epizodai“ – spalviškai ir vizualiai iškalbinga, paremta legendomis, mistiniais pasakojimais ir prisiminimais apie senelį Shui-Yuan Lin. Akylesni žiūrovai joje ras ir paslėptą moralą. Pastaraisiais metais sukurtame videokūrinyje „Kiaulytės dainelė“ (2013) menininkė kalba apie ekologines salos problemas, kurios aktualios ir likusiam pasauliui.

Hsu Chia-Wei festivalyje pristatys du videokūrinius, pasakojančius apie varlę-dievybę Maršalą Tie Jia. Šiuo darbu menininkas siekia priminti ar netgi „prikelti“ užmirštus mitus, istorinius įvykius ir sujungti juos į vientisą kontekstą, paremtą ne tik faktais, bet ir mistinėmis apeigomis. Tai vieni egzotiškiausių ir paslaptingiausių videokūrinių festivalio programoje.“ – kuratorė Laura Lygaitytė.

Menininkas iš Gruzijos Giorgis Maghradzė karjerą pradėjo nuo kinetinio meno. Tęsdami sėkmingą ir turiningą bendradarbiavimą su doktorantūros studijose žinias gilinančia meno vadybininke Ieva Vitkauskaite, 2014 m. „Kaunas mene“ kuravusia tarptautinį projektą „Magiškas prisilietimas“, šį rudenį festivalio organizatoriai pakvietė Ievos kuruojamo projekto autorių – jauną menininką iš Gruzijos Giorgį Maghradzę – Kaune sukurti instaliaciją „Socialinė persvara“.

„Instaliacija „Socialinė persvara“ primena, kad visuomenė negali egzistuoti be socialinių ryšių. Kiekvienas asmuo – visuomenės dalis, jis neišvengiamai įtraukiamas į socialinę sistemą, kurios pagrindas ir yra tarpusavio ryšiai, socialinė sąveika. Žmogus yra būtybė, norinti užimti kuo geresnę socialinę poziciją, tad dalyvauja nuolatiniuose statusų, galių „žaidimuose“. Tai tarsi supimasis ant lentos, kurios amplitudė priklauso nuo pusiausvyros taško. Tad kiekvienoje socialinėje sistemoje ieškoma pusiausvyros, leidžiančios išsilaikyti ir sukurti darnius visuomeninius santykius. Tačiau kyla klausimas, ar socialinė pusiausvyra visuomenėje įmanoma, jei taip, tai kur tas pusiausvyros taškas.

Paradoksai „sūpynėse“ vyksta kasdien: pradedant vaikų žaidimais, baigiant politika. Viena grupė žmonių persveria kitą grupę, individai „pajungia“ mases ir t. t., nors tai ir prieštarauja fiziniams įstatymams.“ – Giorgis Maghradzė.

Šiu metu kuriantis ir gyvenantis Berlyne menininkas iš Pietų Korėjos – Kyoung-Jae Cho – sparčiai populiarėjantis fotomenininkas, savo darbuose jungiantis fotografiją ir tapybą. Jis analizuoja įprastos ir virtualios realybės temą, vizualia deformacija kurdamas trijų dimensijų iliuziją.

Kyoung-Jae Cho stebi aplinką fotografuodamas. Jis fiksuoja įprastus objektus, intuityviai parenka jiems naują erdvę ir perkelia į ją. Čia objektai praranda pradines funkcijas, svarbiausia tampa jų forma ir spalva, kurias menininkas parenka labai atidžiai ir apgalvotai. Jis nekoreguoja nuotraukų šiuolaikinėmis technologijomis. Jei prireikia, pats šį tą pritapo. Taip sukuriama unikali, itin vizuali kompozicija.

Autoriui ypač svarbi kūrinio estetika: užuot vertęs žiūrovą suprasti darbų prasmę, jis nori, kad šis su malonumu apžiūrinėtų itin estetiškas detales.

Šiuolaikinio meno festivalis „Kaunas mene“ – vienas iš stambiausių nuo 2008 metų Kaune vykdomų šiuolaikinio meno projektų.

2003-2015 metais ir 2016-2018 metais kultūros ministerija patvirtino festivalį  programos „Lietuvoje rengiami tęstiniai tarptautiniai meno renginiai“ sąraše.

Paroda veiks iki spalio mėn. 23 d.

Kitos festivalio parodos:

Rugsėjo mėn. 23 d. 17 val. Mykolo Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas)

Menininkai:

Andreas Mares (Austrija);
Anida Yoeu Ali (Kambodža / Jungtinės Amerikos Valstijos) / Studio Revolt ir JavaArts (Pnompenis)
Federico Baronello (Italija);
Rieko Koga (Japonija);
Patricija Gilytė (Lietuva / Vokietija) / galerija „Meno parkas“ (Kaunas);
Andrius Kviliūnas (Lietuva);
Valda Verikaitė (Lietuva);
Joël Andrianomearisoa (Madagaskaras / Prancūzija) / galerija „Sabrina Amrani“ (Madridas);

Paroda veiks iki spalio mėn. 30 d.

Rugsėjo mėn. 23 d. 19 val. galerijoje POST (Laisvės al. 51A, Kaunas)

Menininkai:

Xaro Castillo (Ispanija) / TPK Art i Pensament Contemporani (L’Hospitalet);
Youki Hirakawa (Japonija) / galerija „White Rainbow“ (Londonas);
Agnė Jonkutė (Lietuva) / galerija „Meno parkas“ (Kaunas);
Ulrich Kochinke (Vokietija);

Paroda veiks iki spalio mėn. 15 d.

Rugsėjo mėn. 24 d. 18 val. galerijoje “Meno parkas” (Rotušės a. 27, Kaunas)

Menininkai:

Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė (Lietuva);
Pranciškus Brazdžiūnas (Lietuva);
Marian van der Zwaan (Portugalija);
Benedikt Braun (Vokietija) / galerija „Eigenheim“ (Berlynas / Veimaras);

Paroda veiks iki spalio mėn. 29 d.

Rugsėjo mėn. 25 d. 16 val. Kino centre  ROMUVA (Laisvės al. 54)

Tarptautinio videomenininkių kolektyvo „FemLink-Art“ videokoliažų MOTERIS ir PROTESTAS pristatymas. Kuratorė Véronique Sapin (Prancūzija). Renginio trukmė ~2 val.

„Protestas“, sukurtas dvidešimt šešių videomenininkių iš tiek pat šalių, nagrinėja pasipriešinimo temą: nuo asmeninės iki politinės, nuo demonstratyvios, viešos, sąmoningos iki tylios, vidinės, pasąmoninės rezistencijos.

Koliažą „Moteris“ kolektyvas pristatė minėdamas dešimtąsias projekto metines. Jį kūrė trisdešimt videomenininkių iš trisdešimties šalių. Koliažas gilinasi į moteriškumo esmę per istorines ikonas, autoportretus, kūno manifestaciją, politinės ir kultūrinės priespaudos padarinius, pasakoja apie nepalaužiamą moters dvasią.

FemLink-Art“ – tai moterų menininkių iniciatyva gimęs projektas. 2005 metais jos pakvietė 145 menininkes iš 62 šalių (reprezentuojami 4 kontinentai) kurti bendrus darbus, kurie įtrauktų moteris menininkes iš viso pasaulio. Kolektyvo veikloje dalyvauja ir Lietuvos menininkės.

Nuo rugsėjo 28 d. videokoliažai bus rodomi galerijoje „POST“

Spalio pabaigoje pakviesime į Anidos Yoeu Ali (KH  / USA) performansą “Budistų vabalas”.

Festivalio kuratoriai: Konstantin Bayer (Vokietija), Jaldun Hamad (Ispanija), Yikoko Ito (Japonija), Dana Langlois (Kambodža), Giedrė Legotaitė (Lietuva), Laura Lygaitytė (Lietuva / Taivanas), Lina Mikalauskienė (Lietuva), Airida Rekštytė (Lietuva), Véronique Sapin (Prancūzija), Ieva Vitkauskaitė (Lietuva)

Festivalio vadovas: Arvydas Žalpys

Šiuolaikinio meno festivalio „Kaunas mene" paroda Viktorija