Marijos Šileikaitės-Čičirkienės paroda „…iš spalvotų dienų”

is_spalvotu_dienu_13

2014 gegužės 22 d. – birželio 8 d.

Marija Šileikaitė-Čičirkienė

…iš spalvotų dienų

Šiandien fotografuoja visi. Visi turintys mobiliuosius telefonus, visi naudojantys aukštesnės ar žemesnės kategorijos kameras, visi išpažįstantys skaitmenines ar analogines technikas. Ir visi dažniausiai stengiasi fotografuoti „teisingai“, įgavę žinių iš nūnai populiarių fotografijos vadovėlių, bent šiek tiek nutuokia apie šviesotamsą ir kompoziciją. Bet kartais pasitaiko ir „neteisingai“ fotografuojančių. Fotografuojančių „šiek tiek kitaip“, o taip fotografuoti gali tik nemokša arba meistras. Tie, kurie gali sau leisti drąsius ir subtilius „nepataikymus“.

Žvelgiant į Marijos Šileikaitės-Čičirkienės naujausias fotografijas mes aptinkame nemažai tokių „nepataikymų“. Dažnai susikoncentruojama į kasdienybės smulkmenas, didžiųjų įvykių paraštes. Kadro kraštinė negailestingai perkerta tapybos šedevrus, dėmesio centre paliekant žiūrovų suolelį. Saulės blikas stikle neleidžia įžvelgti praeivių veidų. Ir visa tai matant galime sušukti „juk taip neteisinga!“ O ir pati Marija pasakoja: „Pradžioje tik vaikščiojau ir fotografavau šiaip sau, kažkokius nereikšmingus motyvus“. Tie  nereikšmingi motyvai ir tapo naujausių fotomenininkės darbų pagrindu. Bemaž atsitiktiniai fotolakštai sugulė po du ir ėmė megzti tarpusavio dialogą. Nenuspėjamą ir intriguojantį. Dažnai sentimentalų, tylų pokalbį kaip Reginos Šulskytės diptikuose, kartais asociatyvią patirčių išklotinę kaip Arturo Valiaugos dėlionėse, retkarčiais inžinerišką atvaizdų tyrinėjimą kaip Gintauto Trimako konstruktuose. Bet ir turėdama pirmtakų Marija atranda savą dialogo moderavimo modelį, kurio pagrindinis akcentas koloristiniai pokalbio niuansai. Dialoge šios fotografijos prabyla visiškai netikėtomis temomis ir tai netampa ginčų ar priešingų stovyklų kova, bet pratęsia viena kitos mintį.

Kartu akivaizdu, kad autorę domina ne vien tik lietuviškas fotografinių junginių kontekstas, bet ir platesnis tarpkultūrinių dialogų laukas. Štai graffiti tapęs Jurgis Mačiūnas dairosi į Šv. Stepono gatvės spalvotas kėdutes. Rineke Dijkstra užfiksuotos motinos su kūdikiais per žiūrovų plyšį nužvelgia virš lietuviškos krepšinio aikštelės pakibusį gandrą. Tad Marija atsiskleidžia ne tik kaip naujo pokalbio moderatorė, bet ir kaip citatomis žongliruojanti autorė. Perfrazuodama ikonomis tapusius meno kūrinius, įspūdžių blyksnius, kasdienybės fragmentus fotomenininkė sukuria savitą debatų areną.

Tad kas yra Marija –  nemokša ar meistras? Zen mokytojas pasakytų, kad skirtumas nelabai didelis.

Gytis Skudžinskas (GyS), rugsėjis, 2013


 

Ryškios spalvos fotomenininkei atvėrė naujas raiškos erdves

Nespalvotos fotografijos kūrėja Marija Šileikaitė-Čičirkienė, peizažuose, urbanistiniuose etiuduose  ir portretuose improvizavusi visais įmanomais baltos ir juodos pustoniais, žaidusi grafinėmis metaforomis ir tik retsykiais neatsispyrusi laiko patikrintai rūdžių, senos medienos ir pageltusio popieriaus spalvai, naujoje savo parodoje nustebina žiūrovą (o gal ir save pačią) netikėta raiška.

Pulsuojančios geltona, raudona, mėlyna, žalia – M.Šileikaitės-Čičirkienės fotografijų parodoje  „…iš spalvotų dienų“ spalva tampa ir kūrinio tema, ir forma, ir emocija. „Kiekviena nugyventa savaitės  diena paženklinta kuria nors spalva, atspindinčia mūsų išgyvenimus, potyrius,  lygiai kaip ir kiekviena akimirka turi savy tam tikrą emocinį spalvinį krūvį,“ – sako fotomenininkė.

Fotografijos, sugulusios į atskirus spalvų ciklus, ne tik provokuoja žiūrovo ir kūrėjos dialogą, bet ir kalbasi tarpusavyje. Motyvų, formų ir spalvų sąšauka kuria naujas išsišakojusias prasmes.

“Anksčiau maniau, kad savo pasaulio sampratą galiu perteikti tik juodai balta fotografija, nuogąstavau, kad spalvos neleis išgryninti minties. Tačiau ilgainiui supratau, kad jos neįspraudė manęs į rėmus, o atvirkščiai – atvėrė naujas saviraiškos erdves“, – teigia panevėžietė fotomenininkė M. Šileikaitė-Čičirkienė.

 

 

 

 

Marijos Šileikaitės-Čičirkienės paroda „...iš spalvotų dienų”admin