Marijos Kapajevos kūrybinė laboratorija. Paroda „Gali vadinti jį kitu vyru“

Reading Apocrypha06

Maria Kapajeva, Kauno fotografijos galerijos rezidentė, Kauno galerijų savaitgalio metu su vietiniais dalyviais kurs interaktyvų meno kūrinį. Drauge su menininkais ir lankytojais, autorė kiekvieną dieną vystys naujus naratyvus, istorijas, dėlios koliažus iš nuotraukų bei tekstų, kuriuos ji naudojo savo pirmajam knygos „Gali vadinti jį kitu vyru“ (angl. „You can call him another man“) maketui, iš pradžių pavadintam „Skaitant Apokrifus“ (angl. „Reading Apocrypha“).

Visos nuotraukos atkeliavo iš asmeninio Marijos tėvo archyvo ir buvo menininkės kruopščiai atrinktos, kad sudarytų nuoseklią šio jauno vyro istoriją iki santuokos su Marijos motina. Fotografijos persipina su tekstais, skirtais padėti sekti pateiktus naratyvus arba klaidinti skaitančiuosius – tekstai buvo pasiskolinti iš Italo Calvino knygos „If on a Winter‘s Night a Traveller“ („Jeigu keleivis žiemos naktį“). M. Kapajeva paaiškina: „Man svarbu sukurti erdvę, kurioje, apsupti nuotraukų, galėtume diskutuoti apie šeimų archyvus, jų istorijas – ką mums reiškia mūsų šeimos fotografijos, kiek žinome apie vaizduojamus įvykius ir kiek tame žinojime tiesos. Šiandien, kai šeimyniniai albumai nugrimzdo į fotografijos istoriją, man įdomu žaisti su savo giminės nuotraukomis naudojant eksperimentinius komandinio darbo metodus ir kviečiant žmones prisiliesti prie savo šeimų istorijų kuriant naujus naratyvus kartu“.

Projektas vyks gegužės 12-14 dienomis Menų Banke, Laisvės al. 84b. Jeigu norite bendradarbiauti su Maria tapdami vienu iš dalyvių, elektroniniu paštu gintare@kaunasgallery.lt parašykite mums kelis sakinius apie tai, kodėl jus domina ši meno iniciatyva. Idealiu atveju turėtumėte būti laisvas visas tris dienas (ar bent jau dvi iš trijų): užsiėmimai vyks: penktadienį 15-18 val., šeštadienį, sekmadienį 13-17 val.

Taip pat bus galima pamatyti menininkės besitęsiančio projekto „Mapping my mom“ („Kartografuoju mamą“) rezultatus, kuriuos ji specialiai pristatys šios galerijų savaitės proga.

***

Marija Kapajeva yra Estijos menininkė, gyvenanti Londone. Jos kūrybą į savo programas įtraukė įvairūs tarptautiniai festivaliai, renginiai bei muziejai: Berlyno feministinio kino savaitė (Vokietija, 2017), One Fest Goa festivalis (Indija, 2016), Brighton Photo Fringe platforma (Jungtinė Karalystė, 2016), Tartu meno muziejus (Estija, 2015), Oklendo fotografijos festivalis (Naujoji Zelandija, 2014), Harno meno muziejus (JAV, 2014). Marijos knygos maketas pateko tarp nominantų laimėti UNSEEN Dummy Award prizą (Olandija, 2016) ir buvo atrinktas į geriausiųjų dešimtuką Riga Self-Publish renginyje Latvijoje. Pernai menininkė gavo Gasworks & Triangle stipendiją Kooshk meno rezidencijai Irane, o anksčiau ji buvo Narva meno rezidentė Estijoje (2016), FATHOM rezidentė Londone („Four Corners Film“, 2015) ir Bridge Guard rezidentė Slovakijoje (2014).

Multikultūriškos šaknys skatina šią kūrėją derinti platų kultūrinių tapatybių spektrą su lyčių klausimais istoriniame bei šiuolaikiniame kontekste. Jos darbuose galime aptikti istorijas, rastas nuotraukų archyvuose, senuose šeimos fotoalbumuose ar blusų turguose. Marija narplioja politines bei socialines praeities problemas ir aiškinasi, kaip jos formuoja mūsų dabartį – kurie pasakojimai išlieka, o kurie dingsta ar būna užmiršti. Naudodama fotografijos meną kaip atspirties tašką, M. Kapajeva dirba su video medžiaga ir instaliacijomis, į kurias dažnai įeina įvairūs rasti objektai arba unikalūs dariniai, sukurti fotografijos, spausdinimo ar siuvinėjimo pagalba.

www.mariakapajeva.com

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

 

 

Marijos Kapajevos kūrybinė laboratorija. Paroda „Gali vadinti jį kitu vyru“Viktorija