V. Luckaus monografijai – apdovanojimas fotografijos festivalyje Rencontres d’Arles

Svarbiausiame Europos fotografijos festivalyje Les Rencontres de’Arles 2015 liepos 8 d. Vito Luckaus monografija „Vitas Luckus. Kūryba/biografija“ (sudarė Margarita Matulytė ir Tatjana Luckienė-Aldag, leidėjai – Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius ir Lietuvos dailės muziejus) buvo paskelbta metų geriausia istorinės fotografijos knyga.

Nuo festivalio gyvavimo pradžios rengiamam konkursui šiais metais buvo pateiktos 728 knygos iš viso pasaulio, atrankos komisiją sudarė tokie knygų ekspertai kaip Markus Schaden, Horacio Fernandez ir Rémi Coignet, o nugalėtojus iš atrinktų knygų išrinko Jeu de Paume vadovė Marta Gili, Metų atradimo konkurso nominatoriai Krzysztof Candrowicz, Louise Clements, Fannie Escoulen, Claire Jacquet, Francesco Zanot bei Vera Michalski ir Jérôme Marc. Istorinės knygos kategorijoje apdovanojimas skiriamas už geriausiai dokumentuotą leidinį, ar tai būtų tematinė knyga, ar monografija. Nepaisant to, kad Luckaus monografija varžėsi su didžiausių meno leidinių leidyklų, tokių kaip Aperture, Steidl, Kehrer knygomis, pristačiusiomis pasaulinio garso fotografus, tokius kaip Diane Arbus, Henri Cartier-Bresson, Martin Parr, aštuonių narių komisija už Vito Luckaus monografiją balsavo vienbalsiai.

Apdovanojimų ceremonija vyko antikiniame teatre, stebint keliatūkstantinei miniai. Istorinės knygos kategorijos laimėtoją paskelbęs K. Candrowicz savo kalboje sakė: „Istorija visuomet yra rašoma nugalėtojų. Tas pats ir su fotografijos istorija. Be tokio galingo įrankio, kaip kad dalinimasis informacija bei komunikavimas per muziejus, galerijas, žiniasklaidą bei įvairius leidinius, mes niekada nebūtume išgirdę apie tokius menininkus kaip Avedonas, Newtonas, Cartier-Bressonas, Cindy Sherman ar Nan Goldin. Tačiau kitąpus geležinės užtvaros gyvenę kūrėjai niekuomet neturėjo prieigos prie tokių galingų įrankių. Tad ši knyga – tai Vito Luckaus sugrąžinimas į pasaulio fotografijos istoriją, į kurią, nepaisant išskirtinio talento, būdamas gyvas dėl tuometinės politinės sistemos patekt tiesiog negalėjo.“ Atsiimdami apdovanojimą Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus vadovas Gintaras Česonis ir naujai įsteigto Vito Luckaus fotografijos centro vadovė Ieva Meilutė-Svinkūnienė pasidžiaugė, kad svarbiausiame Europos fotografijos festivalyje tampa matomos ir mažosios šalys bei viliasi, kad šis knygos įvertinimas bus tik pradžia, pasauliui atrandant Vito Luckaus kūrybą.

Tai pirmas kartas, kai šiame seniausiame ir didžiausiame fotografijos festivalyje buvo nominuotos net dvi lietuviškos fotografijos knygos (autorinės knygos apdovanojimui buvo nominuota NoRoutine Books publikuota Gyčio Skudžinsko knyga „Albumas“) ir vienintelės knygos iš Baltijos regiono.

Liepos 6 d. prasidėjusiame festivalyje duris atvėrė daugiau nei pusšimtis parodų, per atidarymo savaitę čia kiekvieną vakarą vyksta fotografijų projekcijų peržiūros po atviru dangumi, festivalio svečiai ir dalyviai yra kviečiami į diskusijas, susitikimus su menininkais, knygų pristatymus kūrybines dirbtuves, portfolio peržiūras. Pastaraisiais metais Les Rencontres de’Arles festivalį aplanko beveik 100.000 žiūrovų.

Per šešerius metus tai jau antras tokio masto Lietuvos fotografijos apdovanojimas Arlio fotografijos festivalyje: 2009-aisiais Rimaldo Vikšraičio darbai buvo įvertinti pagrindiniu, Metų atradimo prizu, kuris atvėrė menininkui svarbiausių pasaulio galerijų ir festivalių duris.

V. Luckaus monografijai – apdovanojimas fotografijos festivalyje Rencontres d’Arlesadmin