Vikos Eksta paroda „Dievs Daba Darbs“ (LV)

Sumazintas Ekste

2016 liepos 21 – rugpjūčio 14

Liepos 21 d. 17:30 val. Kauno fotografijos galerijoje atidaroma menininkės iš Latvijos Vikos Eksta paroda „Dievs Daba Darbs“ („Dievas Gamta Darbas“), kurioje jaunoji menininkė pristato Latvijos kaimo moterų kasdienybę XX amžiaus pirmojoje pusėje. 

 Projekto pavadinimas kilo iš trilogijos, kurią dvidešimto amžiaus pradžioje latvė rašytoja Anna Brigadera parašė kaip gana sentimentalią Latvijos valstiečių gyvenimo apžvalgą, atpasakotą jaunos kaimo tarnų dukros. Latvijos šeimos per amžius gyveno vienkiemiuose ir gamtos, darbo bei religijos sąvokos lėmė jų gyvenimą. Projektą sudaro nuotraukos ir dokumentiniai garso įrašai, sukurti meninio tyrimo apleistoje sodyboje Latvijos kaime metu, tarp 2013 ir 2015 metų. Namas jau buvo kelerius metus apleistas ir pradėjęs susilieti su gamta – jame apsigyveno paukščiai, drugeliai ir musės. Taip pat buvo likę daugybė dulkėmis nugultų kažkieno daiktų. Baldų, virtuvinių įrankių, puodynių, laikrodžių, pjūklų… ir spinta, pilna moteriškų drabužių.

Studijavau šią aplinką tarsi natūralų archyvą, sukurtą buvusių gyventojų ir leidžiantį pažvelgti į ten vykusį gyvenimą iš labiau asmeniško požiūrio taško nei oficialių istorinių įrašų naršymas. Neturėjau iliuzijų apie galimybę susikurti aiškų šio gyvenimo vaizdinį, nes mano „istoriniai pastebėjimai” pynėsi su asmeniniais vaikystės prisiminimais ir dabarties patirtimis pačiai nepastebint, kada konkrečiai tai nutinka. Taigi šis projektas yra subjektyvus prasimanymas, žvelgiantis į galimai šiame name vykusį gyvenimą dabarties sąlygų kontekste ir tiria konkrečius laiko ir erdvinius sąryšius, būdingus šiai aplinkai. Mano išvystytas veikėjas – apibendrintas Latvijos kaimo moters personažas, sukurtas remiantis drabužių spintos turinio analize ir daugybe kaimo moterų, kurias per savo gyvenimą esu sutikusi, įskaitant ir abi mano močiutes. Fotografavimui naudojau tik po ranka esančią medžiagą (drabužius, daiktus, šviesą ir kt.) ir save kaip modelį. Šis projektas pirmą kartą buvo eksponuotas Ziemelblazma Art Space Rygoje, 2015-ųjų birželį.

 Paroda veiks iki rugpūčio 14 d.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Vikos Eksta paroda „Dievs Daba Darbs“ (LV)Admin